www.kurumlarrehberi.com

resmi ve özel kurumlara erişim noktası

 

 

e_devlet


Anasayfa > e - Devlet İşlemleri


E - DEVLET İŞLEMLERİ


> TURKIYE.GOV.TR İnternet Sayfasına Giriş için tıklayın.
12 Aralık  2008 tarihinden itibaren faaliyetine başlayan turkiye.gov.tr tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan büyük bir internet portalıdır. Bu sitenin kurulması, işletilmesi ve yönetilmesi görev ve sorumluluğu 20/4/2006 tarihli ve 26145 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, 24/3/2006 tarihli ve 2006/10316 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Başbakanlık adına Ulaştırma Bakanlığı yetkisine verilmiştir. Vatandaşlar TC kimlik numaraları ile tüm online kamu hizmetlerinden faydalanabileceklerdir. Ayrıca vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileri etkin ve verimli bir şekilde kullanılarak  bu hizmet sunulmaktır.
> TURKIYE.GOV.TR İnternet Sitesi Üyelik İşlemleri için tıklayın.
Türkiye.Gov.Tr internet sitesinde işlem yapmak için öncelikle üyelik adımlarını tamamlamış olmanız gerekmektedir.
Sisteme dört farklı yoldan kendinizi tanıtarak giriş yapabilirsiniz.
> e - Devlet Şifresi İle Sisteme Giriş için tıklayın.
Açılan sayfaya T.C. Kimlik No ve e - Devlet şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz.
e- Devlet şifrenizi almak için;
e - Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.
Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.
> Mobil İmza İle Sisteme Giriş için tıklayın.
Açılan sayfaya T.C. Kimlik No ve mobil imzanızın tanımlı olduğu 10 haneli GSM numaranızı yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
Mobil İmza Nedir? Mobil İmza Hasıl Alınır?:
Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik Mobil İmza; İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan bir uygulamadır.
Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell ya da Avea’ya başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz.
E-devlet Portalı Turkiye.Gov.Tr de mobil imza kullanımı için herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell veya Avea’dan bilgi edinebilirsiniz.
> Turkcell Mobil İmza Bilgi Sayfasına Giriş için tıklayın.
> Avea Mobil İmza Bilgi Sayfasına Giriş için tıklayın.
> Elektronik İmza İle Sisteme Giriş için tıklayın.
E-imza kartınızı sisteme girmek için açılan sayfadaki yönergeleri takip ederek işleminizi tamamlayınız..
Elektronik İmza Nedir? Elektronik İmza Nasıl Alınır?
Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.
Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.
> T.C. Kimlik Kartınızla Sisteme Giriş için tıklayın.
Açılan sayfada Standart Kart Okuyucu veya Kart Erişim Cihazınız ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
T.C. Kimlik Kart Nedir? Nasıl Alınır?
T.C Kimlik Kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanın yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C Kimlik Kartı, pilot uygulama kapsamında, Bolu ilinde ikamet eden vatandaşlara verilmektedir. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.
Standart Kart Okuyucu ile giriş:
T.C Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKİS Sürücüsü kurulu olmalıdır.
Kart Erişim Cihazı ile giriş:
Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr'nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta Kart, PIN ve Parmak İzi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda l/dt?provider=HomePageContainer&channel=Personalization&icerik.kat=Pers&si=0"> KEC Sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır.
Şu anda en yaygın sisteme üyelik ve kullanım şekli e - devlet şifresi ve mobil imza girişi ile yapılmaktadır. Üçüncü ve dördüncü seçenekler şu anda pilot uygulama kapsamında ancak zaman içinde ülke genelinde yaygınlaşacaktır.